Városlista
2026. június 5, péntek - Fatime

Hírek

2017. Június 06. 05:02, kedd | Belföld
Forrás: mti

Vari született a Nyíregyházi Állatparkban

Vari született a Nyíregyházi Állatparkban

A makik családjához tartozó vari (Varecia variegata) majom született a Nyíregyházi Állatparkban.

A fekete-fehér színű, hím ivarú kölyök száz nap vemheség után jött világra. A most kéthónapos utód már a kifutóval ismerkedik, így a látogatók is megtekinthetik a játékos makit - közölte Révészné Petró Zsuzsa, a park osztályvezetője, szóvivője hétfőn az MTI-vel.

A vari tenyészpár a fajmegmentési program keretében 2013-ban Lengyelországból és Franciaországból érkezett a sóstógyógyfürdői állatkertbe, a kölyök az első közös utódjuk. Eleinte az anya sokat tartózkodott kölyke mellett, most már azonban inkább a kölyök követi és hívja játékra szüleit. A kis vari a felnőttekhez hasonló ügyességgel mozog, ugrál és csimpaszkodik az ágak között, és - bár részben még anyatejjel táplálkozik - már édes lédús gyümölcsféléket is elfogyasztja.

A vari a legnagyobb termetű maki faj. A többi félmajomtól eltérően az anya nem hordozza a testén utódját, hanem a saját maga építette fészekben hozza világra fejletlen kölykét és visszajár hozzá a fészekbe. A család kommunikációjában a hangjelzések a legfontosabbak: olyan harsogó kiáltásuk van, mint egy horrorfilm hangeffektusai.

A különleges fajnevet a bennszülöttek adták nekik. Napimádó szent állatnak, Vari candanasnak nevezték őket, mivel előszeretettel sütkéreznek úgy, hogy arcukat a nap felé fordítják. Szent állat mivoltuk évszázadokig védelmet nyújtott nekik élőhelyükön, ám a civilizáció megszüntette ezt a védettséget. Az orvvadászat és élőhelyeik erőteljes csökkenése miatt állományuk napjainkban is folyamatosan zsugorodik, ezért a fajt a Természetvédelmi Világszövetség súlyosan veszélyeztetettnek nyilvánította.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 05. 10:00, péntek | Belföld

Azbesztszennyezés - Két területet zár le a GYSEV Szombathelyen a veszélyes anyagot tartalmazó kőzúzalék miatt

Azbesztszennyezés miatt két területet zár le a GYSEV Zrt. Szombathely térségében - közölte a vasúttársaság az MTI- vel csütörtökön.

2026. Június 05. 09:00, péntek | Belföld

GKI: mintegy negyedmillió vállalkozás térhet át a kata adózásra jövőre

Mintegy 300-350 ezer vállalkozót érinthet a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) 2027-re tervezett kibővítése, a GKI Gazdaságkutató Zrt. azzal számol, hogy 250-270 ezer kisadózó térhet át az adózási formára.

2026. Június 05. 07:19, péntek | Belföld

Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén