Hírek
2011. Október 06. 07:13, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
„Sámáni” sorozatgyilkosság után nyomoznak

Rejtélyes sámángyilkosságok foglalkoztatják a hatóságokat Peruban, ahol kevesebb mint másfél év alatt 14 sámán lett erőszak áldozata vagy tűnt el az Amazonas vidékén.
Az ügyet vizsgáló ügyészség a hét javasember meggyilkolását erősítette meg, valamennyiüket a Peru északkeleti részén fekvő Loreto régióban ölték meg. A többi sámánt eltűntként tartják nyilván – jelentette az El Comercio című napilap.
A dél-amerikai országban igen komolyan veszik az ügyet. Vicente Otta, a kultúrák közötti kapcsolatokért felelős miniszterhelyettes a régióba utazott, és bejelentette, hogy vizsgálat indul. Az ügyészség vizsgálja, nem vallási fanatizmus húzódik-e meg az esetek mögött.
Az Amazonas vidékén élő indián törzsek között területi viták zajlanak, a helyiek élete emellett az emelkedő gyermekhalandóság miatt is zaklatott – fejtette ki egy szakértő.
A területen jelentős méreteket ölt az alultápláltság, ami betegségekhez vezet – világított rá Roger Rumrrill. A gyerekek védekezőrendszere legyengült, akár egy nátha is az életükbe kerülhet. Ha megbetegszenek, sámánt hívnak hozzájuk, hogy meggyógyítsa őket.
A javasemberek viszont nem tudják kezelni a fertőzéseket, csak a pszichoszomatikus gondokat. A szakértő szerint a gyerekek elkerülhetetlenül bekövetkező halála után a sámánoknak el kell számolniuk tetteik következményeivel.
A sámánok halálával azonban az amazóniai kultúrák tudásának egy része is elvész – figyelmeztettek aggódó hangok. (lm)
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld
Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld
Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést
2025. Július 17. 07:43, csütörtök | Külföld
Közzétették a 2028 utáni uniós költségvetést
2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld
Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban