Városlista
2025. július 23, szerda - Lenke

Hírek

2016. Október 25. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:

„Nem blöff” az újabb skót népszavazás terve

„Nem blöff” az újabb skót népszavazás terve

A skót miniszterelnök szerint \"nem szabad blöffnek tekinteni\" a skót függetlenségről szóló újabb népszavazás tervét.

Nicola Sturgeon, aki hétfőn az Egyesült Királyság többi nemzetének kormányfőivel együtt tárgyalt Theresa May brit miniszterelnökkel a brit EU-tagság megszűnésének folyamatáról a Downing Streeten, a megbeszélés után kijelentette: nem fogja tétlenül nézni, hogy "Skóciát beletaszítsák a hard Brexit szakadékába".

A hard Brexit a brit politikai zsargonban meghonosodott kifejezés arra a forgatókönyv-változatra, amelynek alapján Nagy-Britannia nemcsak az EU-ból, hanem az unió egységes belső piacáról és a vámunióból is távozna.

A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.
Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése, mivel Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

A Downing Streeten tartott hétfői londoni megbeszélés után - amelyen Sturgeon mellett részt vett Észak-Írország és Wales kormányfője is - Theresa May brit miniszterelnök azonban egyértelmű utalást tett arra, hogy London nem fog hozzájárulni egy újabb skót függetlenségi népszavazáshoz. May kijelentette: az Egyesült Királyság "nagyszerű uniója" a múltban is az ország jólétének alapköve volt, és fenntartása "a jövőben is abszolút életfontosságú lesz".

A brit kormányfő már a kormányzó Konzervatív Párt e hónap elején tartott éves kongresszusán felszólalva is kizárta Skócia elszakadásának lehetőségét, kijelentve: az Egyesült Királyság együtt fog kilépni az Európai Unióból, "a Brexitből nincs kimaradási lehetőség".

Theresa May hétfőn, a londoni alsóházban a múlt heti EU-csúcs fejleményeiről tájékoztatta a képviselőket, és itt is vitába keveredett a skót képviselőkkel. Angus Robertson, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) alsóházi frakciójának vezetője szintén felvetette az újabb skót függetlenségi népszavazás lehetőségét, ám Theresa May válaszában kijelentette: Skóciát fontosabb kereskedelmi kapcsolatok fűzik az Egyesült Királyság többi országához, mint az Európai Unióhoz, ezért a skót kormánynak mindenekelőtt inkább arra kellene törekednie, hogy az Egyesült Királyság uniójának tagja maradjon.

Skóciában 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást a függetlenségről, de akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld

Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe

Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának

2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld

Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek

Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.

2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld

Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést

2025. Július 17. 07:43, csütörtök | Külföld

Közzétették a 2028 utáni uniós költségvetést