Városlista
2025. június 6, péntek - Norbert

Hírek

2020. Május 01. 06:18, péntek | Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Lecsillapodott az utazások lemondási hulláma

Lecsillapodott az utazások lemondási hulláma

Lecsillapodott az utazások húsvét előtti időszakban tapasztalt lemondási hulláma, az utasok kivárnak - mondta Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke az MTI érdeklődésére csütörtökön.

A magyarországi irodák a nyári és őszi időszakra 40 ezer főt is meghaladó foglalási állománnyal rendelkeznek. Érezhető, hogy aki eddig nem mondta le utazását, az reménykedik a helyzet normalizálódásában, döntésével még kivár, azt az éppen aktuális helyzettől teszi majd függővé - mondta.

Kitért arra, hogy az utazási irodák változatlanul nincsenek könnyű helyzetben. Az utasok befizetett pénzét az irodák továbbfizették a szolgáltatásokat közvetlenül nyújtóknak, légitársaságoknak, szállodáknak, hajótársaságoknak. A szolgáltatások többsége azonban a járvány miatt a tavaszi időszak óta ellehetetlenült. A jogszabály szerint, ha egy utazás ellehetetlenül, az irodáknak 14 napon belül vissza kellene fizetniük az utasoknak a befizetett összeget, ugyanakkor az irodák által befizetett pénzt a szolgáltatók, a légitársaságok, szállodák maguknál tartják, a pénz helyett legalább egy évig felhasználható vouchereket adnak ki.

Molnár Judit példaként említette, hogy a francia, a holland, az olasz, a görög, a litván és a spanyol kormány döntése szerint légitársaságaik 12 hónapig érvényes vouchereket adhatnak ki. Majd a 12 hónap letelte után még további három hónapjuk van arra, hogy ha az utas nem használta fel azt, akkor készpénzben vagy átutalással visszafizessék.

Nehéz a helyzet: az utasok az irodáknál panaszkodnak a pénzvisszafizetés elmaradása miatt, pedig az irodától olyan pénzt követelnek, amely nincs náluk. Az irodák jelen pillanatban az utasok pénzéért harcolnak, amit eredetileg épp az utasok megbízásából és érdekében utaltak tovább depozitként - mondta a MUISZ elnöke.

A szövetség ezért olyan jogszabály-módosító javaslatot terjesztett elő a kormányzatnak, hogy a kialakult patthelyzetre tekintettel a magyarországi utazási irodák is adhassanak ki 12 hónapig felhasználható vouchert az utasoknak. Molnár Judit reményét fejezte ki, hogy a jogszabály-módosítás mihamarabb megszületik, amivel elkerülhető a tömeges fizetésképtelenség az utazási irodáknál.

Címkék: lemondás, turizmus, utazás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld

Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről

Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.

2025. Június 05. 07:55, csütörtök | Belföld

Hőség - Másodfokú hőségriasztás lépett életbe

Életbe lépett csütörtökön 0 órakor az országos tisztifőorvos által az ország egész területére kiadott másodfokú hőségriasztás, amely vasárnap éjfélig tart.

2025. Június 05. 07:53, csütörtök | Belföld

Gulyás Gergely: nem kifelé tartunk a háborúból, hanem befelé

A háború egyelőre nem a béke irányába halad, sőt az elmúlt héten történtek csökkentik a valószínűségét a gyors békének - jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányülést követő Kormányin

2025. Június 04. 07:05, szerda | Belföld

Szijjártó Péter az elmúlt tíz év legjobb, nyugati politikussal folytatott tárgyalását folytatta le az amerikai külügyminiszter-helyett

A külügyminiszter arról számolt be kedd este a Facebookon, hogy az elmúlt tíz év legjobb, nyugati politikussal folytatott egyeztetését bonyolította le Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel.