Hírek
2011. Július 22. 07:21, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Kártérítés jár az uborkatermelőknek
Az Európai Unió illetékes szervei elfogadták Magyarország kérelmét a németországi hasmenésjárvány miatt szükségessé vált terméskivonás uniós kompenzálására – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
A tárcavezető agrárdiplomáciai sikerként könyvelte el a brüsszeli döntést, ugyanis – mint mondta -, hazánk tűzte naprendre a kérdést a soros magyar uniós elnökség ideje alatt. A vidékfejlesztési miniszter beszámolt a támogatás összegéről, illetve a kifizetés menetrendjéről.
Június elejétől, a németországi hasmenésjárvány kitörését követően, jó darabig gyakorlatilag eladhatatlanná vált az uborka Magyarországon is, mert a külföldi hatóságok azt feltételezték, hogy erről a zöldségfajtáról terjedtek el a kórokozók. Emellett a termelők nyakán maradt a paprika, a paradicsom és a saláta is. Ugyancsak eladatlan zöldséghegyekkel küzdöttek több uniós állam gazdálkodói is, így Brüsszelben már korábban megszületett a termelők kompenzálásáról szóló határozat.
Magyarország összesen 4849 tonna paprika, uborka, paradicsom és saláta után jelentett be kártérítési igényt. A legutolsó agrártanácsi ülésen ennek mértéke is ismertté vált. A hazai zöldségtermesztők kártalanításáról Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter számolt be a Kossuth Rádiónak. „Másfél millió euró értékben kapnak magyarországi termelők kártalanítást. Tulajdonképpen az igényeinket elfogadta az Unió. Megkezdődnek hamarosan a kifizetések, amelyek október végéig fognak lezárulni, tehát néhány hónapon belül valamennyi termelő hozzájut az őt megillető összeghez” – mondta Fazekas Sándor.
A tárcavezető hozzátette, az EU-tól érkező összegen néhány száz gazdálkodó osztozik majd. A kártérítés termékenként változik, a termelők egyébként az adott zöldségfajta három éves piaci középárának mintegy ötven-hatvan százalékára számíthatnak.
Fazekas Sándor elmondta még, a piac a németországi hasmenésjárvány lecsengése után fokozatosan áll helyre, az uborkáért és a paprikáért kérhető összeg júliusban már elérte a hároméves jegyzett átlagárat. A paradicsom és a saláta ára még alatta van ennek az összegnek, de ebben az időjárás is szerepet játszik.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 06. 07:06, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort
Minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakorlatilag halálosan megfenyegette Orbán Viktor kormányfőt, Magyarországot azonban nem lehet zsarolni, akárhogyan is fenyegetőznek
2026. Március 06. 07:01, péntek | Belföld
Magyar Péter: sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot
Sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot - közölte Magyar Péter a Tisza Párt elnöke csütörtökön az MTI-vel.
2026. Március 05. 14:56, csütörtök | Belföld
Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt.
A nemzetközileg elismert zeneszerző, producer és előadó, Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt
2026. Március 05. 11:00, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Nem emelnek árat az oroszok
Magyarország garanciát kapott arra, hogy Oroszország a nemzetközi energiaválság ellenére változatlan áron szállítja le a hazánk ellátásához szükséges földgázt és kőolajat
