Hírek
2012. Május 09. 07:11, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Honnan származnak a lovak? - megoldódott a rejtély

Egy genetikai tanulmány azt mutatja: a lovakat először hatezer évvel ezelőtt háziasították Ukrajna mezőin. A háziállatok ezt követően elterjedtek Európában és Ázsiában, vad kancákkal keveredve.
A tanulmányt a PNAS folyóiratban publikálták.
A cambridge-i egyetem tudósainak kutatásában két versengő elképzelést vizsgáltak meg a lovak háziasításával kapcsolatban. Régészeti bizonyítékok arra mutatnak rá, hogy a lovakat az eurázsiai sztyeppe nyugati részén szelídítették meg. (Ukrajna, Délnyugat-Oroszország és Nyugat-Kazahsztán). A tudósok szerint lovaglásra használták őket és húsukért, tejükért tartották őket. Ugyanakkor ezek a régészeti nyomok - csakúgy mint a lótej maradványok, amiket az ősi időkben a Nyugat-Eurázsiai sztyeppéken találtak - nem szolgálnak elég mitokondriális DNS-ből származó bizonyítékkal. Ezek a tanulmányok azt feltételezik, hogy a háziasítás Európa és Ázsia több területén történt egyszerre.
Az új tanulmány nukleáris DNS mintákat vizsgált meg, melyeket 8 európai és ázsiai országban élő 300 lóból vettek. Ez megmutatta, hogy a lovak háziasítása eredetileg a nyugati sztyeppékről származik és a háziasítás elterjedése számos vadlovat is magába foglalt - számol be a BBC.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld
Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről
Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.
2025. Június 05. 07:55, csütörtök | Belföld
Hőség - Másodfokú hőségriasztás lépett életbe
Életbe lépett csütörtökön 0 órakor az országos tisztifőorvos által az ország egész területére kiadott másodfokú hőségriasztás, amely vasárnap éjfélig tart.
2025. Június 05. 07:53, csütörtök | Belföld
Gulyás Gergely: nem kifelé tartunk a háborúból, hanem befelé
A háború egyelőre nem a béke irányába halad, sőt az elmúlt héten történtek csökkentik a valószínűségét a gyors békének - jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányülést követő Kormányin
2025. Június 04. 07:05, szerda | Belföld
Szijjártó Péter az elmúlt tíz év legjobb, nyugati politikussal folytatott tárgyalását folytatta le az amerikai külügyminiszter-helyett
A külügyminiszter arról számolt be kedd este a Facebookon, hogy az elmúlt tíz év legjobb, nyugati politikussal folytatott egyeztetését bonyolította le Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel.