Hírek
2016. Szeptember 15. 07:00, csütörtök |
Helyi
Forrás: TMÖ
BULIVAN, BAJVAN, VÉGEMVAN…

A droghasználat problémaköréről volt szó a megyei bűnmegelőzési tanács ülésén. A Tolna Megyei Bűnmegelőzési Tanács soros ülésén a drogproblémák kerültek a figyelem középpontjába.
A meghívott előadók a fiatalkori devianciákról, az iskolák szerepéről beszéltek. Ribányi József alelnök köszöntötte a megjelenteket.
Dr. Szemelyácz János addiktológus főorvos, a Baranya megyei Addiktológiai Ambulancia vezetője a kamaszkori változások tükrében mutatta be a droghasználat okait. Rámutatott, hogy a szenvedélybetegségek kialakulása mögött csaknem mindig valamilyen szociális probléma áll, amelyek kezelése nélkül kevésbé lehet eredményes egy terápia.
Elmondta, hogy a fiatalok egyik része a szenzáció fokozása miatt használ drogokat, másik részük viszont nem lát lehetőséget, hogy krízishelyzetéből kiutat találjon. A divat, a modellkövetés és a deviancia is elősegíti a szerhasználatot.
Amíg kezdetben a „bulivan” érzés dominál, előbb-utóbb elkövetkezik a „bajvan”, illetve a „végemvan” stádium is. Ha ezzel a folyamattal nincsenek tisztában a fiatalok, könnyen keresnek egyszerűbb megoldást a problémáikra, mégpedig a drogok segítségével. További gond, hogy a szintetikus szereket nem lehet azonosítani, illetve, hogy az új designer drogoknak nem ismert mellékhatásai vannak, melyek akár életveszélybe is sodorhatják a fiatalokat.
Juhász Gábor, a szekszárdi Ady Endre Szakképző Iskola igazgatója az iskolák szerepéről elmondta, hogy nem jó a struccpolitika, a pedagógusoknak meg kell találni a választ azokra a problémákra, amelyet a droghasználat okoz. Nem lehet úgy tenni, mintha a probléma nem is létezne – tette hozzá. Előítéletekkel nem lehet a gyerekeken segíteni, személyes példákkal azonban igen. Kihangsúlyozta, nem a kábítószer a legnagyobb probléma az iskolában, ez csak következmény, melyet nem az iskolai kudarcok okoznak. Az iskola tanulóinak háromnegyede csonka családban nő fel, nem látnak megfelelő mintákat, nem kapnak segítséget. A pedagógusok igyekeznek minden segítséget megadni a fiatalok számára, de egy mentori rendszer is hasznos lenne.
Dr. Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke a komplexitásra hívta fel a figyelmet. Mint mondta, csak társadalmi összefogással lehet a problémákat leküzdeni. Örömmel számolt be róla, hogy a DADA program aktualizálásának köszönhetően igyekeznek jobban felkészíteni azokat a szakembereket, akik a fiatalkorúak felvilágosítását végzik.
A hónap végén lehet majd az NBT-hez pályázatot benyújtani ifjúsági, illetve reintergrációs programokra.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Április 11. 07:50, péntek | Életmód
Szerbiai orvosok szerint a NATO légicsapásainak következményeként sok a rákos megbetegedés az országban
A Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-légicsapások következtében az utóbbi 25 évben jelentősen megnőtt a rákos megbetegedések száma - állítják szerbiai orvosok.
2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld
Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!
Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.
2025. Április 11. 07:49, péntek | Belföld
Gulyás Gergely: jövő héten kezdik postázni a szavazólapokat Ukrajna EU-csatlakozásáról
Jövő héten kezdik postázni az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.