Hírek
2024. Február 27. 08:31, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Brüsszelben közel ezer traktorral vonultak fel a gazdák tüntetni
Hétfőn Brüsszelben, az uniós intézményeknek otthont adó európai negyedben csaknem ezer traktorral vonultak fel ismét az európai gazdák tüntetni, mivel úgy vélik, az Európai Bizottság a hónap eleji tiltakozó akcióik ellenére sem hozott megfelelő intézkedéseket aggályaik eloszlatására.
A gazdák amiatt tiltakoznak, hogy a bevételekhez képest magasak a termelési költségeik, az ukrán gabonaimport nehezebbé tette megélhetésüket, továbbá úgy vélik, hogy az uniós agrárpolitika a termelést korlátozó feltételekkel és adminisztratív terheivel nehéz helyzetet teremtett az Európai Unió mezőgazdaságában. A gazdák arra is felszólították az EU-t, hogy, hozzon intézkedéseket a szabadkereskedelmi megállapodásokból való kilépés érdekében, és állítsa le az EU-Mercosur megállapodásról szóló tárgyalásokat.
A helyi média tudósításai szerint tüntetők egy része autógumikat és szalmabálákat gyújtott fel, és egy csoportjuk traktorokkal próbált utat törni a rendőrségi kordonon keresztül. A rendőrség több helyütt könnygázt és vízágyúkat vetett be a tömeg feloszlatására.
Az EU-tagállamok mezőgazdaságért felelős miniszterei hétfőn tanácskozást tartottak a belga fővárosban. A miniszterek támogatták az Európai Bizottság a mezőgazdasági termelők adminisztratív terheinek csökkentésére irányuló javaslatait, de egyúttal felszólítottak, hogy tegyenek többet a szabályozási keretek felülvizsgálatáért.
Az Európai Bizottság a múlt héten egy sor rövid és középtávú intézkedést fogalmazott meg az adminisztratív terhek csökkentése érdekében.
A testület például módosítana azon az előíráson, hogy a nagy legelőkkel rendelkező korábbi állattenyésztők, akik a hús- és tejágazat piaci zavarai miatt kénytelenek átállni a szántóföldi növények termesztésére, arra kötelezhetők, hogy szántóföldjüket alakítsák át állandó gyepterületté. A jogszabálytól való eltérés azért lehet indokolt, mert a kötelezettség bevételkieséshez vezethet az érintett mezőgazdasági termelők számára. Hasonlóképpen, a szélsőséges időjárási jelenségek miatt az uniós agrárpolitikai követelményeket nem teljesítő gazdálkodók számára is türelmi időt biztosítanának. Az ellenőrzések módszertanát a úgy bizottság egyszerűsítené, hogy a tagállami közigazgatási szervek által a gazdaságokban tett ellenőrzések szükséges száma a felére csökkenjen.
"A tagállamok agrárminiszterei egyetértettek abban, hogy ez a helyes irányba tett lépés, de ez nem elég. A miniszterek arra kérik a bizottságot, hogy javaslatát egészítse ki új, ambiciózusabb intézkedésekkel" - mondta a tanácskozást vezető belga agrárminiszter, David Clarinval.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 15:00, hétfő | Belföld
A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban
2026. Április 20. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Három hét van a plakátok eltávolítására
Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. Április 20. 09:00, hétfő | Belföld
Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is
A hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok.
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
