Városlista
2025. szeptember 7, vasárnap - Regina

Hírek

2022. Augusztus 10. 06:00, szerda | Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Az ukránok miatt leállt a Barátság kőolajvezeték

Az ukránok miatt leállt a Barátság kőolajvezeték

Oroszország bejelentette, hogy leállítják a szállítást a Barátság kőolajvezeték déli ágán, az ukránok miatt - írja az Origo.hu kedden.

A cikk ellentmondásosnak nevezi az érkező híreket, amelyek szerint egy szakaszon az oroszoknak tranzitdíjat kellene fizetniük, ám erről az ukránok úgy fogalmaztak, hogy nem fogadják el a véres pénzt.

Az ukránok célja nyilvánvalóan a Barátság kőolajvezeték leállítása - mutat rá a portál. Egyben idézi a Mol közleményét, amely szerint a magyar olajtársaság felajánlotta, hogy kifizetik a tranzitdíjat az oroszok helyett, de nem kaptak választ az ukránoktól.

A cikkben azt írják: a források szerint a tranzitdíjakat fedező tranzakció nem történt meg a szükséges időpontban az orosz Transneft és az ukrán Ukrtransnafta között, ennek következtében pedig az orosz fél bejelentette, hogy leállítják az olajszállítást a Barátság vezeték déli ágán.

Az Origo.hu a Ria Novosti hírügynökséget idézve ismerteti: egy ukrán szakaszon az oroszoknak kellene tranzitdíjat fizetniük, de ezt a szankciók miatt nem tudták átutalni, az ukránok pedig megakadályozták, hogy más módon eljuttassák nekik a pénzt, vagyis, így megakadályozzák az olajvezeték működését. Információik szerint az oroszok Brüsszelhez fordulnak, hogy megoldódjon a helyzet, és működhessék a kőolajszállítás.

A lényeg az, hogy az ukránok miatt leállt a Barátság kőolajvezeték - fogalmaz az Origo.hu.

A portál idézi Mol közleményét, amelyek a kialakult helyzetről adott ki. Eszerint a "Barátság vezetéken néhány napja szünetel a kőolajszállítás, mert tudomásunk szerint technikai problémák merültek fel a banki oldalon az orosz félt érintő tranzitdíj kifizetése kapcsán. Bár a Mol-nak több hétre elegendő tartaléka van, folyamatosan dolgozik a megoldáson, és egyeztetést kezdeményezett a díjkötelezettség átvállalásáról is".

Címkék: kőolaj, Ukrajna, vezeték

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 06. 09:15, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország azért vásárol orosz kőolajat, mert nincs más lehetősége

Magyarország azért vásárol nyíltan orosz kőolajat, mert nincsen más lehetősége, míg más európai országok azért vásárolnak titokban, kerülőúton orosz kőolajat, mert az olcsóbb

2025. Szeptember 05. 07:59, péntek | Belföld

Szijjártó Péter elutasította lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski újabb bírálatát

A magyar külügyminiszter szerint nem \"játszik más csapatban\"!