Hírek
2021. Március 30. 08:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A tavaszi árpa és a búza felét már elvetették Zala megyében
A tavaszi árpa, valamint a búza felét már elvetették Zala megyében, a tritikálé- és zabföldeken is megkezdődtek a tavaszi vetési munkák - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke hétfőn az MTI-vel.
A tervek szerint a megyében 1700 hektáron tavaszi árpát, ezer hektáron tavaszi búzát, 6000 hektáron szóját vetnek. Kétezer hektáron lucernát, kölest, pohánkát, olajtököt, kisebb területen pedig cukorrépát, burgonyát, zabot, borsót termelnek majd - ismertette Sabján Krisztián.
Tavasz végén 7800 hektáron napraforgó, 25 700 hektáron pedig kukoricamag kerül a földbe.
Az őszi hónapokban a szántóföldi növénykultúrákat közel 50 ezer hektáron vetették el: 16 390 hektáron repcét, 25 670 hektáron őszi búzát, 420 hektáron rozst, 4500 hektáron őszi árpát nevelnek, míg a tritikálé vetésterülete 1765 hektár.
Az őszi vetések 40-50 százaléka jónak, 20-30 százaléka közepesnek minősíthető - jelezte a NAK megyei elnöke. A gazdálkodók repcéből nem jelentettek kipusztulást, de a késő őszi vetésű búzák nehezen bokrosodnak, és jelentős az állományok gombás fertőzöttsége - fűzte hozzá.
Az őszi és koratéli sok csapadék miatt vízzel telített talajok felső rétege már kiszáradt, így a gazdálkodók jól haladhatnak a talajelőkészítésekkel. A repcék és őszi kalászosok fejtrágyázását már befejezték, a vetésekkel párhuzamosan zajlik a gombák elleni védekezés.
A szélsőségesen változó időjárás nem tesz jót az őszi állományoknak és a vetéseknek, hajnali fagyok és a szeles időjárás pedig megnehezíti az aktuális növényvédelmi munkákat - jegyezte meg a megyei elnök.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 06. 12:00, péntek | Belföld
Választás 2026 - Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki a jelöltek szavazólapi sorrendjét
Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki az egyéni választókerületi bizottságokban, hogy a képviselőjelöltek milyen sorrendben kövessék egymást az országgyűlési választás szavazólapjain.
2026. Március 06. 07:06, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort
Minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakorlatilag halálosan megfenyegette Orbán Viktor kormányfőt, Magyarországot azonban nem lehet zsarolni, akárhogyan is fenyegetőznek
2026. Március 06. 07:01, péntek | Belföld
Magyar Péter: sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot
Sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot - közölte Magyar Péter a Tisza Párt elnöke csütörtökön az MTI-vel.
2026. Március 05. 14:56, csütörtök | Belföld
Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt.
A nemzetközileg elismert zeneszerző, producer és előadó, Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt
