Városlista
2025. június 6, péntek - Norbert

Hírek

2019. Március 07. 07:46, csütörtök | Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:

A CIA-nak ezentúl nem kell jelentést tennie a dróntámadások civil áldozatairól

A CIA-nak ezentúl nem kell jelentést tennie a dróntámadások civil áldozatairól

Az amerikai dróntámadások civil áldozatairól a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) ezentúl nem kell jelentést tennie, akárhol is hajtják végre azokat

- erről döntött szerdán Donald Trump amerikai elnök, visszavonva elődje, Barack Obama rendelkezését.

A demokrata párti Barack Obama 2016 júliusában hozott rendelkezést arról, hogy a hírszerzés vezetőjének is minden évben pontos jelentést kell készítenie a Fehér Ház számára arról, hogy a terrorista célpontok elleni támadásai hány civil áldozatot követeltek a háborús övezeteken kívül.

Donald Trump ezt a rendelkezést vonta vissza. A védelmi minisztériumnak (Pentagon) viszont továbbra is kötelező éves összefoglalót készítenie az általa végrehajtott dróntámadások civil áldozatairól.

Különböző emberi jogi csoportok azonnal felemelték szavukat a döntés ellen. Úgy vélik ugyanis, hogy ez szűkíti az átláthatóságot. A Human Rights First nevű emberi jogi csoport jogi tanácsadója, Rita Siemion nyilatkozatban bírálta az elnököt. Mint mondta, a döntésre nem volt szükség, részben azért, mert árt az átláthatóságnak, de főként azért, mert lehetőséget teremt a drónok kevésbé felelősségteljes alkalmazására.

A CIA 2001 óta elsődleges szerepet játszik az Egyesült Államok terrorizmus ellen folytatott harcában, és - a Pentagonhoz hasonlóan - egyre nagyobb mértékben használ drónokat, azaz pilóta nélküli repülőgépeket Afganisztánban, Pakisztánban, Jemenben vagy másutt, ahol terrorista célpontokat támad. A dróntámadásoknak viszont egyre több civil esik áldozatául. Barack Obama elnök ennek próbált gátat vetni azzal, hogy a CIA-nak is előírta a jelentéstételi kötelezettséget.

Elemzők szerint e döntésével Trump elnök nagyobb mozgásteret kíván adni a CIA-nak, amelyre egyre jobban támaszkodik.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld

Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről

Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba

2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld

Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére

Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.

2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld

Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel

Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld

Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa

Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.